تبلیغات محل تبلیغات

 

تشخیص علائم ناشی از آلزایمر با آزمایش خون

مطالعات نشان می دهد یک آزمایش خون ساده می تواند علائم آسیب مغزی را در افرادی که در معرض ابتلا به آلزایمر هستند حتی قبل از شروع علائم گیجی و زوال حافظه نشان دهد.

 مرکز بیماری‌های اعصاب آلمان به طور مشترک در این مطالعه به بررسی بیش از ۴۰۰ شرکت کننده پرداختند. ۲۴۷ تن از این شرکت کنندگان حامل گونه ژنتیکی مرتبط با بیماری و ۱۶۲ نفر آن‌ها بدون سابقه خانوادگی ابتلا به آلزایمر بودند.


آن‌ها دریافتند در افراد دارای ژن معیوب، میزان پروتئین بیشتر از حد مبنا بود و به مرور زمان هم افزایش می‌یافت. در عوض، در افراد دارای ژن سالم، میزان پروتئین بسیار کم و تقریبا ثابت بود. این تفاوت ۱۶ سال قبل از شروع علائم شناختی قابل تشخیص است.

همچنین محققان با بررسی اسکن مغز شرکت کنندگان دریافتند میزان پروتئین در قسمتی از مغز که مسئول حافظه است، به سرعت در حال افزایش بود.


تمامی شرکت کنندگان تحت آزمایش خون، اسکن مغز و تست‌های کامل شناختی قرار گرفته بودند. تقریبا نیمی از آن‌ها بیش از یک بار، و معمولا با فاصله ۲ تا ۳ سال، مورد آزمایش واقع می‌شدند.

محققان دریافتند در افرادی که میزان پروتئین خونشان قبلا به سرعت در حال افزایش بود، بیشتر احتمال بروز علائم کوچک شدن مغز و از بین رفتن توانایی‌های شناختی وجود داشت.