تبلیغات محل تبلیغات

 

چه رژیم غذایی بداخلاقتان می کند؟

اگر در طول روز بدخلق، افسرده و یا بی حوصله می شوید قبل از هر چیز برنامه غذایی روزانه خود را مرور کنید. مواد غذایی که می خورید با ایجاد این وضعیت رابطه مستقیم دارد.

به گزارش شهردخت از هلث، تغییرات غذایی می‌تواند باعث نحولات شیمیایی و فیزیولوژیکی در مغز شود. این یک واقعیت علمی است که آنچه می‌خوریم بر خلق‌ و خو، انرژی، خواب و تفکر ما تاثیر می گذارد.
بسیاری نحوه تاثیر رژیم غذایی بر خلق‌و خو در چند نکته خلاصه می‌شود:
۱.  وقتی منظم غذا نمی‌خورید. غذا حکم سوخت بدن را دارد بنابراین وقتی مدت زیادی بدون غذا سر می‌کنید، قند خون‌تان افت می‌کند و نوسانات خلقی کم کم بروز می‌کند. باید هر چهار ساعت یک وعده غذایی یا میان وعده را در برنامه‌تان داشته باشید. صبحانه یکی از وعده‌های مهم است. خوردن صبحانه به کودکان و بزرگسالان کمک می‌کند کمتر هوس خوردن هله هوله کنند و در نتیجه وزن متناسب داشته باشند. اما به یاد داشته باشید: همه وعده‌های صبح یکسان نیست و صبحانه در یک کیک و چای خلاصه نمی‌شود. توصیه می‌شود غلات پرفیبر به همراه کمی میوه یا یک فنجان کورنفلکس را با کمی شیر در این وعده بگنجانید.

۲. کربوهیدرات کم مصرف می‌کنید. بدن شما برای تولید سروتونین- یک ماده شیمیایی در مغز که احساس خوب ایجاد می‌کند و دارای اثر آرام‌بخش است- به کربوهیدرات نیاز دارد. افرادی که رژیم کم کربوهیدرات دارند به احتمال بیشتری احساس خستگی، خشم، افسردگی و .. می‌کنند. ۴۵ تا ۶۵ درصد کالری روزانه از کربوهیدرات تامین می‌شود. اگر رژیم‌تان ۲هزار کالری است ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ کالری در روز باید کربوهیدرات مصرف کنید. در این میان کربوهیدرات‌های پیچیده که شامل غلات کامل و سبوس‌دار است اثر بهتری بر خلق و خو دارد. اگر می‌خواهید احساس خوب‌تان را تقویت کنید سعی کنید کمی ذرت بو داده یا کمی مافین را به عنوان میان وعده نوش‌ جان کنید تا احساس شادی و آرامش بیشتری داشته باشید.
3. اسیدهای چرب امگا ۳ کم مصرف می‌کنید. این اسید چرب در ماهی آزاد، ساردین و سایر ماهی ها وجود دارد و می‌تواند هم حافظه و هم خلق و خو را تقویت کند. سطح پایین امگا ۳ با افسردگی، بدبینی و حرکات تکانشی همراه است. بیشتر کارشناسان توصیه می‌کنند دو وعده در هفته ماهی مصرف کنید. منابع دیگر این اسید چرب گردو، روغن کانولا و تخم مرغ است. کره بادام زمینی و مارگارین هم غنی از امگا ۳ هستند.
۴. از مواد مغذی مهم غفلت می‌کنید. دریافت آهن ناکافی می‌تواند افسردگی، خستگی و عدم تمرکز را ایجاد کند. غذاهای غنی از آهن شامل گوشت قرمز، زرده تخم‌مرغ، میوه‌های خشک، حبوبات، جگر و کنگر فرنگی است. دانشمندان دریافته‌اند تیامین ناکافی می‌تواند باعث درونگرایی، عدم فعالیت، خستگی، کاهش اعتماد به نفس و پایین آمدن خلق و خو شود. تیامین در دانه غلات، گل کلم و تخم مرغ وجود دارد. اسید فولیک هم به رفع افسردگی کمک می‌کند بنابراین باید سبزی‌های برگ سبز، پرتقال، گریپ‌فروت، آجیل،‌ نان گندم و جوانه را که منابع خوبی برای اسید فولیک هستند، در برنامه غذایی‌تان بگنجانید.

5.  چربی زیاد می‌خورید.  چیپس برای‌ اخلاق‌تان خوب نیست! انتخاب‌های چرب به خصوص آن‌هایی که چربی اشباع زیادی دارند با افسردگی و زوال عقل مرتبط است. بدن زمان زیادی برای هضم چربی نیاز دارد و هرچه بیشتر مصرف کنید بیشتر احساس خستگی می‌کنید.
۶. بدون فکر می نوشید.  آنچه می‌نوشید هم به اندازه آنچه می‌خورید مهم است. مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند اضطراب و نوسانات خلقی را دامن بزند. بنابراین نباید بیشتر از یک تا دو لیوان قهوه بنوشید. اگر می‌خواهید احساس بهتری داشته باشید متخصصان همچنان آب را پیشنهاد می‌کنند. گزینه هوشمندانه دیگر یک لیوان شیر کم‌چرب است که پادزهر استرس بوده و در بهبود خلق‌وخو و افزایش حافظه موثر است. اگر شیر دوست ندارید چای سبز را امتحان کنید چون حاوی آنتی‌اکسیدان بود و با دشمن درجه یک افسردگی است.