تبلیغات محل تبلیغات

 

جملاتی که نباید به پسربچه ها گفت

بسیاری از رفتارهای اجتماعی و فردی ناشی از آموزه هایی است که از کودکی یاد می گیریم. این آموزه ها که بعدا تفکرات قالبی را شکل می دهند منشا رفتار و قضاوت می شوند.

به گزارش شهردخت از سلامت، تفکرات قالبی می تواند در شکل تک جمله هایی از سوی والدین باشد که تکرار مداوم آنها می تواند رفتار خاصی را در ذهن کودک حک کند.
در ادامه برخی جملات این چنینی که به ویژه در مورد پسران به کار می رود آورده شده است: 

مردها گریه نمی‌کنند
این مورد در صدر فهرست قرار دارد. نه‌تنها گفتن این حرف درست نیست و به‌گونه‌ای تبعیض جنسی است بلکه گفته‌ای نامناسب و ناسالم است. گریه روشی سالم و مناسب برای آزاد کردن ترس، ناراحتی و غم فرد است و اگر ما به آن‌ها القا کنیم که نباید گریه کنند ممکن است به شخصیتشان آسیب وارد نماییم. پسرانی که به طور دائم چنین جمله ای را می شنوند در بزرگسالی خشم و اندوه خود را به شکل مخربی بیان می کنند زیرا با ساده ترین روش تخلیه انرژی منفی آشنا نیستند.
مثل دخترها رفتار نکن
ما باید متوجه باشیم در زمانی زندگی نمی‌کنیم که جامعه قوانین قدرتمندی داشت که برای کارهایی که دختران یا پسران می‌توانستند انجام دهند تبعیض می‌گذاشت. این عبارت تحقیر ضمنی زن بودن را در ذهن کودک حک می کند. این افراد معمولا در بزرگسالی احترامی برای جنس زن حتی اگر مادرشان باشد نیز قائل نیستند.
مثل پدرت باش
نباید روی درست کردن یک نسخه‌ کوچک‌تر از پدر یا هر فرد دیگری شود. به‌جای آن تلاش کنید کودک خود را تشویق نمایید که در نوع خود فردی خاص و منحصربه‌فرد باشد.
اگر کسی شروع به دعوا کرد توهم با او دعوا کن
دو کار اشتباه باعث یک کار صحیح نمی‌شوند. هیچ‌کدام از ما دوست نداریم ببینیم که کودک ما مرتباً در حال دعوا باشد. نباید پسر خود را ترغیب کنید که برای دعوا دستان خود را بلند کند، حتی اگر این کار برای دفاع از خود در حیاط مدرسه باشد.
پسرها باید محکم و خشن باشند
اگرچه ما هنوز واکنش‌ها و رفتارهای کلیشه‌ای زیادی را می‌بینیم، اما افرادی هستند که متوجه می‌شوند برخی از آسیب‌پذیری‌ها مردم را به هم نزدیک‌تر می‌کنند. بهتر است به پسر خود یاد بدهیم که باید انسان باشد و نیازی نیست به خود فشار وارد کند تا تظاهر نماید که مانند صخره سخت است.
پسرها نباید احساسات خود را بروز دهند
یادگیری بیان آزادانه و راحت احساسات یکی از چیزهای باارزشی است که اگر ما در یک‌راه بامعنی و باهدف زندگی خود را با دیگران در شریک شویم می‌توانیم آن را یاد بگیریم. اگر کاری کنیم که پسر ما تصور کند بیان احساسات موضوعی نیست که بخواهد به آن فکر کند به‌جای آنکه به او خوبی کرده باشیم به شخصیتش آسیب‌زده‌ایم.
همه‌ی دخترها یک پسر پولدار را دوست دارند
مشکلات زیادی در این طرز فکر وجود دارد. اگر از کلماتی مانند همه یا هیچ‌کس برای هر موضوعی استفاده کنید به رشد کودک خود کمک نکرده‌اید. این طرز گفتار سبب استمرار یک طرز فکر کلیشه‌ای در او شده و به‌جای آنکه شما را در کنار یکدیگر نگه دارد از هم دور می‌کند. بهتر است فکر کنید این طرز فکر چه زمانی وارد ذهن شما شد و حالا که بزرگ‌تر شده‌اید آیا هنوز هم به این نصیحت منفی خود اعتقاددارید؟ شاید متوجه شوید با برخی از این تصاویر منفی جنسیتی خودتان بزرگ‌شده‌اید، حتی بدون اینکه واقعاً در زندگی آن را حس کنید.
پول بیشتر بهتر است
با آموزش دادن به پسرانمان که ارزش یک مرد به میزان دارای اوست به ارزش‌های دیگر توجه نکرده و به آن‌ها بها نداده‌ایم. اما بهتر است به او یاد بدهیم چگونه مستقل شود و به جامعه خدمت کند. همچنین به او کمک کنیم تا ارزش را در چیزهایی به‌جز پول و مادیات بداند.